DOSTĘPNE MIEJSCA W DZIENNYM DOMU OPIEKI MEDYCZNEJ (DDOM)
RUSZAMY WE WRZEŚNIU 2020 !
Z radością pragniemy poinformować o rozpoczęciu rekrutacji podopiecznych do projektu „Z nami wrócisz do formy – kompleksowe wsparcie, rehabilitacja oraz terapia osób starszych w Dziennym Domu Opieki Medycznej w Legnicy” nr RPDS.09.03.00-02-0013/18 współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz rezerwy celowej budżetu państwa.Udział w projekcie jest bezpłatny – zarówno dla pacjentów jak i ich rodzin/opiekunów.
Projekt skierowany jest do mieszkańców gminy Legnica, przede wszystkim do osób 65+, choć i osoby nieco młodsze również znajdą u nas potrzebne wsparcie.
CZYM JEST DDOM I DLACZEGO JEST TAKI POMOCNY
Otworzony w Legnicy przy ul. Mickiewicza 36 Dzienny Dom Opieki Medycznej (DDOM) jest wygodną formą kompleksowej rehabilitacji i opieki nad osobami zależnymi.Został stworzony z myślą o pacjentach, którzy chcą wrócić do samodzielności, a którzy z różnych przyczyn nie mają możliwości szybkiej i efektywnej rehabilitacji, stymulacji procesów poznawczych, aktywizacji psychofizycznej oraz ograniczony dostęp do badań diagnostycznych i konsultacji lekarskich.
W Dziennym Domu Opieki Medycznej zapewniamy darmową opiekę medyczną oraz inne świadczenia w warunkach zbliżonych do domowych, co jest wielce wygodne zarówno dla pacjentów jak i ich rodzin/opiekunów.
Pobyt oraz zajęcia w DDOM prowadzone są w dni robocze, od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-16.15
Co to oznacza? Pacjenci przyjeżdżają do nas rano (samodzielnie lub są przywiezieni przez nas/członków rodziny), spędzają na zajęciach i rehabilitacji kilka godzin, w międzyczasie korzystając ze śniadania i obiadu oraz czasu wolnego pomiędzy zajęciami, aby w godzinach popołudniowych powrócić do swoich miejsc zamieszkania.
Wszelkie świadczenia realizowane w DDOM są bezpłatne, w tym wyżywienie oraz transport (do placówki oraz z powrotem do miejsca zamieszkania).
W okresie udzielania bezpłatnych świadczeń od grudnia 2020 r. do 31 lipca 2022 r. planujemy objąć wsparciem co najmniej 50 osób - mieszkańców gminy Legnica.
Wsparcie skierowane jest do osób niesamodzielnych, w szczególności do osób powyżej 65 lat, których stan zdrowia nie pozwala na pozostawanie wyłącznie pod opieką podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, a jednocześnie nie wymagają całodobowego nadzoru lekarskiego i pielęgniarskiego realizowanego w trybie stacjonarnym.
Świadczenia w Nowym DDOM udzielane są pacjentom wymagającym, ze względu na stan zdrowia, świadczeń pielęgnacyjnych, opiekuńczych i rehabilitacyjnych oraz kontynuacji leczenia, a niewymagający hospitalizacji w oddziale szpitalnym.
Na nowe miejsca w Dziennym Domu Opieki Medycznej mogą zostać przyjęte osoby, które spełniają łącznie wszystkie poniższe kryteria przyjęcia:
- posiadają skierowanie od lekarza POZ lub lekarza ubezpieczenia zdrowotnego udzielającego świadczeń w szpitalu– zgodnie ze wzorem – załącznik nr 1,
- osoby niesamodzielne, które w ocenie skalą samodzielności Barthel otrzymały 40-65 pkt. (weryfikowane na podstawie karty oceny stanu klinicznego – załącznik nr 2),
- posiadają prawa do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,
- są pacjentami bezpośrednio po przebytej hospitalizacji, których stan zdrowia wymaga wzmożonej opieki pielęgniarskiej, nadzoru nad terapią farmakologiczną, kompleksowych działań usprawniających i przeciwdziałających postępującej niesamodzielności oraz wsparcia i edukacji zdrowotnej, a także doradztwa w zakresie organizacji opieki i leczenia osoby niesamodzielnej
- są pacjentami, u których występuje ryzyko hospitalizowania w najbliższym czasie lub którym w okresie ostatnich 12 miesięcy udzielone zostały świadczenia zdrowotne z zakresu leczenia szpitalnego (kryterium leczenia szpitalnego weryfikowane na podstawie wypisu ze szpitala),
- zamieszkują na obszarze gminy Legnica.
lub
NA JAKI RODZAJ OPIEKI I ŚWIADCZEŃ MOŻESZ LICZYĆ W DDOM
Nasz DDOM zlokalizowany jest przy ul. Mickiewicza 36 w Legnicy, w bliskim otoczeniu tutejszych terenów zielonych, co umożliwia korzystanie z jego dobrodziejstw w przerwach między zajęciami. Zapewniamy opiekę jednocześnie dla 10 pacjentów – jest to bezpłatna opieka dzienna świadczona przez nasz wielodyscyplinarny Zespół Terapeutyczny w ramach której zapewniamy:- opiekę pielęgniarską
- edukację dotyczącą samoopieki i samopielęgnacji
- usprawnianie ruchowe
- stymulację procesów poznawczych
- terapię zajęciową
- konsultacje lekarza geriatry (lub lekarza chorób wewnętrznych/rodzinnego) oraz lekarza rehabilitacji medycznej
- opiekę psychologiczną
- zajęcia w grupie z psychologiem i terapeutą zajęciowym
- porady dietetyka
- bezpłatne wyżywienie (2 posiłki – śniadanie oraz dwudaniowy obiad zgodnie z zaleceniami dietetyka)
- w razie potrzeby transport do i z DDOM (lub zwrot kosztów przejazdu w obu kierunkach na podstawie stawki za przebyte km)
- badania diagnostyczne – w razie konieczności
- konsultacje specjalistyczne (w wyjątkowych sytuacjach)
- terapia z logopedą – w razie konieczności
- doradztwo w wyborze wyrobów medycznych
- działania edukacyjne dla rodziny/opiekunów naszych pacjentów
Czas pobytu w DDOM będzie ustalany przez Zespół Terapeutyczny indywidualnie dla każdego pacjenta i będzie trwał od 30 do 120 dni roboczych.
W pierwszym miesiącu udzielania wsparcia każdy pacjent/pacjentka przebywa w DDOM przez 5 dni w tygodniu (tj. od poniedziałku do piątku) przez co najmniej 8 godzin dziennie. Następnie, w zależności od poprawy stanu zdrowia, liczba i częstotliwość udzielanych świadczeń może być stopniowo zmniejszana do 4 godziny dziennie.
CELE REALIZOWANE PRZEZ DDOM
Celem funkcjonowania DDOM jest zwiększenie u co najmniej 50 osób zależnych, mieszkańców gminy Legnica:- samodzielności życiowej w zakresie codziennych czynności dotyczących samopielęgnacji i samoopieki
- poprawy stanu zdrowia dzięki rehabilitacji oraz terapii zajęciowej
- poprawa jakości i poziomu życia, aktywności życiowej i społecznej oraz godnego starzenia się
- zwiększenie dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej realizowanej w warunkach ambulatoryjnych
- rozwój sektora usług zbliżonych do domowych
- zapobieganie wczesnym powikłaniom poszpitalnym
Korzystanie ze wsparcia w DDOM nie wyklucza korzystania z poradni POZ pod której opieką jest nasz pacjent. Pacjenci mogą korzystać z obu form pomocy.
JAKICH DOKUMENTÓW WYMAGAMY
1. Skierowanie do Dziennego Domu Opieki Medycznej – oryginał (wzór do pobrania – załącznik nr 1) wydane przez:- lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub
- lekarza ubezpieczenia zdrowotnego udzielającego świadczeń w szpitalu – w przypadku pacjentów bezpośrednio po leczeniu szpitalnym
3. Kserokopie wypisów ze szpitala z ostatnich 12 miesięcy
4. Kserokopie wyników badań dodatkowych związanych ze schorzeniem do rehabilitacji
5. Zaświadczenie lekarskie o aktualnie przyjmowanych lekach stałych i zaleceniach dietetycznych – oryginał (jeżeli dotyczy)
6. Dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość pacjenta – do wglądu
7. Deklaracja uczestnictwa wraz z Obowiązkiem informacyjnym RODO (wzór do pobrania – załącznik nr 3 oraz RODO załącznik nr 4)
KTO FINANSUJE DZIAŁANIE DDOM – SKORO POBYT JEST BEZPŁATNY
Uruchomienie miejsc w naszym DDOM oraz realizacja świadczeń i usług w okresie realizacji projektu finansowane jest w 85% ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, a w pozostałej części ze środków dotacji celowej budżetu państwa oraz wkładu własnego Ekumenicznej Stacji Opieki.Całkowita wartość projektu – 1 269 540,00 zł
Dofinansowanie projektu ze środków UE – 1 206 063,00 zł
DOKUMENTY DO POBRANIA ORAZ KONTAKT
Bliższych informacji o Dziennym Domu Opieki Medycznej można uzyskać pod adresem:
ddom.legnica@diakonia.pl
tel. 739 977 480 lub 7399 0 7399